KLARA! Tog mig till Malmö

Denna vecka tog mig mitt löpaäventyr till Malmö. Jag hade äran att få föreläsa inför vårdnadshavarna på en förskola. En förskola där ägarna verkligen satsar på barn, personal och föräldrar. Det som gläder mig något enormt är att i den nya reviderade läroplanen är det extra tonvikt på rörelse, samt högläsning. Jag gläder mig för alla barn. Särskilt de vars föräldrar inte likt oss får Klara i rörelse eller läser hemma varje dag. Jag blir glad för framtidens hälsa och språkutveckling.

I samband med detta uppdrag kom jag ut på hela två rundor. De var som vanligt oplanerade. Tog mig till fina platser. Förbi häftig streetart. Kryssandes i folkvimlet. Såg till att inte bli överkörd av den strida strömmen av cyklister. Känslan i staden blev högsta poäng. Malmö känns sprudlande. Kontinentalt. De två dagarna lämnade efter sig ett wow.

Med risk för att bli överkörd av cyklar i högt temp på väg till Möllevången. Tror inte exakt att på bilden är original av konstnären. 
Möllevången. Och skovalet för resan var Asics Novablast 5. Alla skor och löparkläder til extra rabatt och även på redan nedsatta priser hos Top4Running.
Mycket rolig lek i Folkets park där de nu förbereder för läskiga upplevelser under Halloween. Jag blev påmind om Fem myror är fler än fyra elefanter. Ni också?

Förskolan Snurran har en riktigt cool fasad.
Föreläsning inomhus som inspiration till att hitta energi och tid till rörelse under småbarnsåren.
Träningspass utomhus. Först teknik och löpintervaller – såklart följt av lekplatsträning. Ett av mina hack.
Morgonjogg och färsk fisk salufördes redan strax efter 07:00, kanske tidigare.
Vilken magi att kunna köra en stadsnära strandjogg.
Grejerna – numera konstinstallation – har suttit längst fram på fartyg och minner om Malmö som historisk hamnstad.
En av alla miljarders selfies nedanför denna torso.

Eftermiddagsjogg – 15 km

Morgonjogg – 11 km

Att få äta hotellfrukost efter morgonjoggen och som avslutning på rundan är en lyx. Det är också en lyx att komma hem till sin familj och få hämta Klara på förskolan. Jag älskar det. Varje gång. Alla dagar i veckan. Om ni är nyfikna på mina rörelsehacks under småbarnsåren – hur man får till träning för sig själv och tillsammans med barn – kika gärna in och beställ min bok KLARA! Att vara aktiv förälder på min hemsida…och för er som läser detta inlägg ger koden LOPARAVENTYRET 50% rabatt.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *